
19 mar Regeringens strategiplan DEL 5: Arbetsmiljö – mycket snack, men vad blir det för verkstad? – Mad in Sweden
Mad in Sweden, 2025-03-19
Alain Topor är leg psykolog och professor emeritus vid Institution för psykosocial hälsa, Universitetet i Agder. I denna artikelserie delar han betraktelser gjorda i samband med att han tagit del av regeringens strategiplaner för psykisk hälsa och suicidprevention.
På senare tid har regeringen kommit ut med två strategiska skrifter som handlar om ’psykisk hälsa och suicidprevention’. Viktiga skrifter för vår framtid. Den ena sträcker sig över åren 2025-2026. Den andra över åren 2025-2034.
Arbete och psykisk hälsa
Ett delmål för regeringens strategi för psykisk hälsa handlar om arbetsmarknaden.
I strategiplanen kan man läsa:
Utveckla arbetet för en god arbetsmiljö som främjar psykisk hälsa
Det behövs ett ökat fokus på att utveckla arbetet för en god arbetsmiljö som främjar psykisk hälsa. En god arbetsmiljö ger förutsättningar för människor att må bra och utvecklas på jobbet, och kan därmed bidra till en god psykisk hälsa. (…)
Låt om oss stanna upp för vad som står här. … ’en god arbetsmiljö främjar psykisk hälsa’… ’ger förutsättningar att må bra’… ’och kan därmed bidra till en god psykisk hälsa’.
Här kan man inte klaga på bristande tydlighet och man förstår att en bra arbetsmiljö är bra för den psykiska hälsan. Och vad vill regeringen göra åt det?